משפצים נכס וזקוקים למעקה בטיחות באיכות גבוהה ובעיצוב מרשים ויוקרתי? ובכן, למעקה שני תפקידים עיקריים – בטיחות ומניעת נפילות ותאונות בבית ומחוצה לו ועיצוב אמנותי. כדי לבחור מעקה למדרגות יש לפנות לבית מלאכה מקצועי המתמחה בתכנון, ייצור והתקנת מעקות בבית הלקוח, יש מגוון פתרונות ושלל עיצובים מרהיבים לבחירה, את המעקה מייצרים לפי מידות מדויקות ובהתאמה מושלמת לצורכי הלקוח, תקציבו וטעמו האישי.

ההבדלים העיקריים בין מעקה ברז למעקה אלומיניום

בעבר הלא רחוק היה נהוג להתקין רק מעקות מברזל, אך בשני העשורים האחרונים ולאור התפתחות טכנולוגיות בנייה קלה, החלו לייצר מעקות גם מאלומיניום. בענף המסגרות החלו רבים להשתמש באלומיניום בגלל עלויות החומר, עמידותו הגבוהה בפני קורוזיה ופגעי מזג האוויר, נוחות העבודה, המשקל הקל של החומר ובגלל יתרונות נוספים. אמנם, יש מגבלות עיצוב למשתמשים באלומיניום בהשוואה לאפשרויות העיצוב בברזל, אך מעקה אלומיניום אינו דורש תחזוקה, וגם המראה המבריק שלו אהוב בקרב הצרכנים. לכן, בשוק המעקות למדרגות ניתן למצוא שימוש נרחב באלומיניום, ומי שמחפש מעקה מקורי בעיצוב יוקרתי וייחודי, לרוב יעדיף להזמין מעקה המיוצר מברזל.

  • מאפייני ברזל – ברזל הוא חומר גלם נפוץ בענף הבנייה ובעבודות מסגרות, זו מתכת קשה וחזקה בעלת תכונות אלסטיות, קל לעבוד עם ברזל כדי לייצר מעקה למדרגות בעיצוב מקורי וייחודי, וניתן לייצר מעקה בשלל עיצובים מרהיבים ואמנותיים, בהתאמה לקונספט העיצוב הרצוי ולפי תכנון של אדריכל או מעצב פנים. עם זאת, מעקה ברזל מחייב תחזוקה שוטפת, המתכת רגישה לפגעי מזג אוויר ולהתפתחות קורוזיה, בעיקר בנקודות הריתוך. במידה ומחליטים להזמין מעקה המיוצר מברזל חשוב לוודא כי היצרן מייצר את הפריט על פי התקנות המחייבות ועושה שימוש רק בברזל מגולוון (ציפוי באבץ) איכותי ועמיד העובר צביעה בתנור.  
  • מאפייני אלומיניום – אלומיניום, חמרן בעברית, הוא מתכת בגוון כסוף, יש שימוש נרחב באלומיניום בענף הבנייה ובתחום עבודות המסגרות. קל לעבוד עם החומר בגלל גמישותו היחסית ומשקלו הקל, החומר עמיד בפני התפתחות קורוזיה (חלודה), לכן אין צורך לדאוג לתחזוקה שוטפת של המעקה, למעט ניקיון. האלומיניום הוא חומר גלם עמיד וחזק, אמנם לא כמו ברזל, אך קל לייצר ממנו מעקה בטיחותי בעיצוב מרשים ובהתאמה אישית. אמנם הוא לא מהווה תחליף לאפשרויות העיצוב בברזל, אך בבית מלאכה מקצועי לייצור מעקות ניתן לבחור עיצוב מותאם אישית, ויש אפשרות לשלב במעקב חומרי גלם נוספים, בעיקר זכוכית ועץ.

בטיחות ועמידות מעל הכל

כאשר מעוניינים להתקין מעקה למדרגות בבית, מחוץ לבית או במבנה כלשהו, יש לאפיין את העבודה ולהגדיר צרכים על מנת שצוות בית המלאכה יציע עבורנו את הפתרון הנכון והמתאים ביותר. חשוב לזכור כי מעקה למדרגות מיועד בראש ובראשונה לצורכי בטיחות ומניעת נפילות של אנשים וחפצים, אך למעקה תפקיד מרכזי גם בעיצוב הפנים בנכס.

התקן הישראלי 1142 קובע מהו מעקה תקני, הדרישות הבסיסיות למעקה למדרגות הן גובה של לפחות 105 ס"מ, כאשר הגובה המינימלי הנדרש לאורך המדרגות, כלומר בצד המשופע, הוא 90 ס"מ, את הגובה מודדים ממדרך הרגל. בנוסף, התקן הישראלי קובע שלא יהיה ניתן להעביר כדור קשיח בקוטר 10 ס"מ בין מרווחי המעקה, ויש למנוע אפשרויות טיפוס.

על פי תקנות התכנון והבנייה יש להתקין מעקה למדרגות פנים וחוץ, בכל מקום בו קיימת סכנת נפילה ובמקומות בהם יש הפרשי גובה של לפחות 60 ס"מ בין שני מפלסים סמוכים.

כאשר זקוקים למעקה בטיחותי עמיד במיוחד לרוב נהוג לבחור במעקה מברזל, ולגרם מדרגות בתוך המבנה ניתן להסתפק במעקה אלומיניום, כל עוד הוא מיוצר על פי התקן המחייב ומותקן במקצועיות.

נוחות ונראות

בעת בחירת מעקה למדרגות יש לשים לב גם לנושא העיצוב, הנראות ונוחות השימוש. מעקות ברזל נחשבים לבחירה מועדפת כאשר מעוניינים בעיצוב אקסקלוסיבי וייחודי בהתאמה לקונספט העיצוב הקיים או המתוכנן, מעקה ברזל נחשב ליצירת אמנות לכל דבר, וניתן להתאים את העיצוב לדרישותיו של הלקוח.

מעקה אלומיניום מציע מראה מינימליסטי ואלגנטי בגלל הגוון הכסוף, אך אפשר גם לצבוע את המתכת בשלל גוונים לבחירה. המעקה משתלב היטב במגוון סגנונות עיצוב לבית, וניתן לשלב בו חומרי גלם נוספים בהתאם לתכנית האדריכל ודרישות הלקוח.

שני המעקות נוחים לשימוש, אך חשוב לזכור כי מעקה ברזל יש לתחזק באופן שוטף, וחשוב לבדוק האם יש נקודות חלודה או התרופפות בנקודות הריתוך, בעוד המעקה מאלומיניום אינו דורש כל תחזוקה.

למאמרים נוספים בנושא: